Tunel foliowy w ogrodzie

Tunele foliowe zazwyczaj rozstawiają ci ogrodnicy, którym zależy na większych plonach i wydłużeniu wegetacji roślin. Dodatkowo w ten sposób zapewniona jest roślinom dodatkowa ochrona. W zasadzie są dwa rozwiązania – szklarnia i tunel foliowy. Ta pierwsza jest jednak o wiele droższym rozwiązaniem. Dlatego też sporo ogrodników decyduje się właśnie na tunele foliowe, które równie dobrze spełniają swoją rolę.

Kiedy najlepiej postawić tunel?

Tunel w odróżnieniu od szklarni nie spełnia swojej funkcji przez cały rok. Nie mniej jednak w znacznym stopniu pomaga w wydłużeniu okresu wegetacji. Tunele foliowe przeważnie stawia się na początku marca, a rozbiera z folii w październiku. Należy również wziąć pod uwagę, że w tym miesiącach mogą się zdarzyć przymrozki, przed którymi foliowy tunel nie zawsze ochroni, jednak przeważnie można liczyć na szybki wzrost roślin i dłuższą ich wegetację. Szukając odpowiedniego sprzętu warto też odwiedzić internetowy sklep z tunelami ogrodowymi.

Gdzie w ogrodzie umiejscowić tunel?

Ustawienie tunelu nie powinno być sprawą przypadku. Jest zasada, która mówi, że tunel dłuższym bokiem powinien być ustawiony równolegle do pozornej drogi słońca na niebie. W ten sposób powierzchnia tunelu lepiej absorbuje ciepło i nawet w zimniejszych miesiącach można liczyć na lepsze nagrzanie wnętrza. Wszystko to w znaczny sposób wspomaga rozwój roślin. Grunt pod tunelem powinien być ziemią uprawną. Jeżeli tak nie jest, można nawieźć tam ziemi ogrodniczej. Piaszczysty lub gliniasty grunt nie zawsze jest w stanie dobrze wyżywić rośliny.

Ochrona przed deszczem

Woda jest potrzebna roślinom do życia i w tunelu powinny być odpowiednio podlewane. Niejednokrotnie może jednak nastąpić zagrożenie nadmiarem wilgoci. Przy intensywnych opadach korzenie roślin mogą być nadmiernie zalane. Grozi to ich gniciem. W takim wypadku można tunele foliowe okopać ziemią, żeby woda nie dostawała się do ich wnętrza. Podczas ulewy cały czas należy mieć kontrolę nad stanem wilgoci. W przypadku nadmiaru wody, można ją odprowadzić za pomocą systemu wykopanych rowków.

Czy warto dodatkowo zainwestować w siatkę na tunel?

Foliowe konstrukcje mają to do siebie, że łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Dlatego dodatkowe pokrycie tunelu specjalną siatką, znacznie go wzmocni i zapewni mu stabilność. Dobrze dobrana siatka potrafi zabezpieczyć tunel przed wiatrem, gwałtownym deszczem lub gradobiciem. Ochroni też rośliny przed nadmiarem promieni słonecznych. Siatki chronią folię przed mechanicznym uszkodzeniem, a nawet jak do takiego dojdzie, to szczelina nie powiększa się. Siatki na tunele można kupić w kilku standardowych rozmiarach i kolorach, jednak najlepiej w otoczeniu prezentują się te, które mają kolor zielony.