20 stycznia 2020

Poduszki ortopedyczne – Śpij zdrowo przez całą noc

By spprzyboro844

Poduszki zdrowotne (zwane także poduszkami ortopedycznymi) mają za zadanie zapewnić neutralne położenie kręgosłupa podczas snu. Pozwoli na to wyspać się po ciężkim dniu pracy. Nie ma przeciwwskazań do ich stosowania ze względu na wiek lub płeć. Ważne jednak jest, abyśmy właściwie ją dobrali. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę!

Kiedy zdecydować się na poduszkę ortopedyczną?

Przede wszystkim, o zakupie poduszki zdrowotnej powinniśmy pomyśleć, kiedy odczuwamy ból w odcinku szyjnym kręgosłupa. Jeżeli odczuwamy jedynie dyskomfort, również nie zwlekajmy. To może być zapowiedź dyskopatii. Lepiej jest działać profilaktycznie. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsza i najdroższa poduszka nie zlikwiduje źródła problemu. Jeżeli ból nie przechodzi, udajmy się do fizjoterapeuty i koncentrujmy swoje wysiłki na ćwiczeniach i rehabilitacji.

Jaką poduszkę zdrowotną kupić?

To, jaką poduszkę powinniśmy kupić w dużej mierze zależy od tego, w jakiej pozycji śpimy. Jeżeli śpimy na boku, najlepiej sprawdzi się poduszka z wyprofilowaniem w okolicach szyi. Dzięki temu, wgłębienie pomiędzy szyją i barkiem zostaje wypełnione. Stopień twardości dobierzmy do indywidualnych preferencji, choć statystycznie najczęściej sprzedają się poduszki średnio twarde.

Z kolei, jeżeli śpimy na plecach, poszukajmy poduszki miękkiej. Takiej, która posiada wycięte wyprofilowanie. Dzięki temu odcinek szyjny kręgosłupa nie będzie wypychany ku górze.

Te osoby które śpią na brzuchu muszą poszukać poduszki zdrowotnej wyprofilowanej w kształcie gwiazdy. Bywają one trudno dostępne i dosyć drogie.

Istotnym kryterium przy wyborze poduszki jest nie tylko wada i wzrost, ale także szerokość barków. Im większa, tym poduszka powinna być szersza.

Ile pieniędzy przeznaczyć na poduszkę?

Oferta na rynku w tym segmencie jest naprawdę szeroka. Poduszkę zdrowotną dostaniemy zarówno za kilkadziesiąt złotych, jak i kilkaset, a nawet więcej. Osobom, które nie borykają się z bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi całkowicie wystarczy poduszka za około 100-200 zł. Droższe poduszki wypełnia pianka poliuretanowa Droższe, pianka termoplastyczna. Różnią się one głównie stopniem odkształcania, miękkością. Warto także pamiętać, by co jakiś czas wymieniać ją na nową. Pianka, która znajduje się wewnątrz z biegiem czasu ulega trwałemu odkształceniu.